Başvuru Koşulları

Turizm Yönetimi Yüksek Lisans Programı Güz ve İlkbahar Döneminde öğrenci kabul etmektedir. Eğitim dili İngilizce’dir ve 1 (bir) kişilik hazırlık sınıfı kontenjanı vardır. Boğaziçi Üniversitesi’nin Lisansüstü Programlarına ilişkin genel kabul koşullarına ek olarak:

  • Son beş yıl içinde alınmış ALES (EA puan türünde en az 65) veya GMAT (en az 500) veya GRE (sayısal 152) puanı ve sınav sonuç belgesi
  • Boğaziçi Üniversitesi tarafından kabul edilen ve asgari puan şartlarını sağlayan bir İngilizce dil yeterlilik sınav sonuç belgesi (TOEFL, IELTS veya BUEPT*)
  • En az 2.5/4.0 (70 / 100) Genel Not Ortalaması (GNO)
  • Niyet mektubu (İngilizce olarak, 1000 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlanmış)
  • Özgeçmiş (İngilizce olarak hazırlanmış)
  • 2 adet referans mektubu

Başvuru koşullarını sağlayan ve tüm belgeleri eksiksiz teslim eden adaylar, bölüm tarafından verilen bilim sınavına alınırlar. Adaylar, bireysel bir bildirim yapılmayacağından, bu sınavların tarih ve yerlerine ilişkin genel duyuruları takip etmelidir.

Adayların bilim sınavından (yazılı veya sözlü) 100 üzerinden en az 60 puan alması gerekmektedir. Bu şartı yerine getiremeyenler otomatik olarak reddedilecektir. Ek olarak, adayların program için göz önününde bulundurulabilmeleri için genel olarak 100 üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Gereken minimum 70 puanın üzerinde olan adaylar, ALES / GMAT / GRE (%50), GNO (%5) ve bilim sınavı/mülakat (%45) göre sıralanır.

Kontenjan

Güz dönemi için 10, Bahar dönemi için 5 kişidir.

*Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavına (BUEPT) girmek isteyen adaylar, programa başvuruda bulunmalarının kendilerini otomatik olarak bu sınava kaydetmeyeceğini bilmelidirler. Sınava girmek isteyen adayların, kayıt döneminin sonunda gerekli puanı almış olabilmeleri için, BUEPT sınavına kayıt olmak ve katılmak için gerekli son tarih ve prosedürleri ayrı olarak takip etmeleri gerekmektedir.